KLASY 4 - 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Uniwersalny charakter seansu pt. "Zostać astronomem" sprawia, że z zainteresowaniem obejrzą go uczniowie klas III - VIII szkół podstawowych. To znakomita okazja, by poznać współczesne efekty pracy astronomów i uświadomić sobie, ile zawdzięczamy ich odkryciom. Seans ten oparty jest na pięknych animacjach Kosmosu i unikalnych ujęciach filmowych z obserwatoriów na całym świecie.

Podstawowe informacje związane z ruchami Ziemi znaleźć można w seansie "Wirująca Ziemia". Uczniowie znajdą tu odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy cztery pory roku, skąd bierze się dzień i noc oraz jak zmienia się niebo w ciągu roku. Pokaz ten to najlepsza pomoc w nauczaniu przedmiotów geografii i przyrody dla klas IV - VIII szkół podstawowych.

Seans pt. "Makrokosmos" to podróż do granic Wszechświata. Startując z Ziemi, napotykamy sztuczne satelity, przekraczamy granicę naszego układu planetarnego, mijamy kolejne gwiazdy i galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali.

Najnowszy seans pt. "Oto Kosmos" uświadomi młodym widzom, że dziś zabiegani i zanurzeni w świecie liczb i wzorów, często patrzymy na niebo bez emocji, a gwiezdne konstelacje stały się tylko echem mitycznych herosów i potworów. Majestat nieba, jego potęga, stałość i tajemniczość sprawiały, że przez wieki było ono płótnem dla projekcji przeróżnych fantazji, jakie rodziły się w umysłach obserwatorów. Jak więc przybliżyć i opisać Kosmos? Okazuje się, że można użyć do tego map i globusów, opowiedzieć rysunkiem, poezją i muzyką. A połączeniem wszystkiego stało się niezwykłe urządzenie powstałe 100 lat temu – planetarium.

Seans "Poza horyzontem" uświadomi uczniom klas V - VIII szkół podstawowych i szkół średnich, że gdy nocą patrzymy w rozgwieżdżone niebo, tak naprawdę obserwujemy upływający czas. Jak daleko, czy raczej jak dawno jesteśmy w stanie dostrzec obiekty we Wszechświecie, by lepiej zrozumieć takie pojęcia jak przestrzeń i czas.

Chociaż gwiazdy zawsze są tematem naszych opowieści, przygotowaliśmy również pokaz pt. "Światła północy", który przybliży uczniom jedno z bardziej fascynujących zjawisk, jakim są zorze polarne. Czym są, skąd się biorą i jak tłumaczono sobie ich powstawanie w różnych kulturach na przestrzeni setek lat. Czy występują tylko na naszej planecie?

Dydaktyczną ofertę Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń" uzupełniają dwie wystawy interaktywne. Baza MARS#17 to multimedialna przestrzeń, której scenografia przypomina futurystyczne laboratorium kosmiczne. Odwiedzający, niczym członkowie załogi, mają do wykonania określone czynności niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i zrealizować powierzone im zadania. Wszystkie stanowiska wyposażone są w krótki podstawowy opis (wprowadzenie), aplikację komputerową oraz poszerzoną informację dla tych, którzy zapragną wiedzieć więcej. Zadaniem uczniów jest nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu Marsa czy właściwe gospodarowanie energią.

Druga wystawa, Geodium została stworzona według oryginalnego pomysłu i wykonana przez naszych pracowników. Jest poświęcona Ziemi. Cztery makiety (wulkan, ocean, lodowiec i cywilizacja człowieka) są kartami z dziejów naszej planety. Obracający się model globusa ukazuje wygląd Ziemi widzianej z kosmosu, a kolejne stanowiska opisują m.in. pole magnetyczne, konwekcję, płyty tektoniczne, trzęsienia Ziemi czy też źródła energii odnawialnej. Interaktywność pobudza wyobraźnię i pozwala uczniom na samodzielne prowadzenie prostych doświadczeń oraz rozwijanie zainteresowań. Wizyta na wystawie interaktywnej trwa maksymalnie 40 minut.

Galeria zdjęć